Virtuvės baldų ir įrankių istorija

Virtuvės baldų ir įrankių istorija

 

Tikriausiai net nepagalvojote apie virtuvės indų istoriją. Trumpa apžvelgsime apie daugelį virtuvės įrankių ir priemonių ir sužinosime kada ir kur buvo sukurti virtuvės reikmenys?

 

Apie Virtuvinį stalą

Virtuvinis stalas su keturiomis kojomis pirmą kartą pasirodė senovės Egipte. Tuomet toks stalas buvo naudojamas susidėti įvairiausius daiktus. Senovės graikai pirmieji pradėjo naudoti keturkojus stalus maistui, o iki tol tam buvo naudojama – lova. O apvalūs virtuvės stalai tai yra anglų išradimas. Pirmą kartą tokius stalus pradėjo naudoti viduramžiais.

 

Apie  virtuvės kėdes

Pirmosios kėdės žmonija sukūrė net akmens amžiuje. Bet tokias kėdes, kurios yra panašios į šių laikų pasirodė senovės Kinijoje prieš 10 000 m. Faraonui Tutanchamonui šis išradimas labai patiko, kad jis buvo palaidotas kartu su šia kėde.

 

Apie puodelius

Šiuo metu seniausiu puodeliu laikomas radinys, iškastas Kinijos teritorijoje  – tai iš kaulo išdrožtas puodelis. Manoma, kad jam maždaug 12 000 m. Nėra žinoma, ar iš jo buvo gerta . O prieš 600 m. jau buvo naudojami porcelianiniai puodeliai. Kaip teigiama pirmasis kavos puodelis pagamintas 1475 metais Konstantinopolyje.

 

Apie stalo lėkštes

Iki pat XV a. didikai valgė tik iš metalinių indų, o paprasti žmonės gaminosi lėkštes  iš duonos. Pirmosios apvalios lėkštės pasirodė 1525 m Italijoje. Keramikinės lėkštės pradėtos gaminti 17 a. pab. Šias lėkštes pirmieji pradėjo gaminti prancūzai.

 

Apie virtuvinius šaukštus

Senovėje vietoj šaukšto naudodavo jūros gyvių geldelės. Tačiau Romėnai pirmieji nusprendė pritaikyti geldelėms rankenėlę, ir tokiu būdu atsirado šaukštai.

 

Apie Cukrines

Spėjama, kad pirmosios cukrinės pasirodė viduramžiais. Tačiau cukrumi mėgavosi tik turtuoliai. Turtuolių namuose cukrus buvo labai saugomas, tad cukrinės buvo netgi ir rakinamos.

 

Apie druskines ir pipirines

Įvairūs prieskoniai naudojami jau daugelį metų. Kiek žinoma pirmą kartą druska ir pipirai ant stalo buvo patiekti Prancūzijoje, XVI a.

 

Apie servetėlių naudojimą

Manoma, kad pirmosios servetėlės pagamintos senovės Spartoje (iš tešlos). Tačiau tik Senovės Romėnai pirmieji sukūrė servetėles iš medžiagos. Servetėlės buvo kvadrato formos, jų ilgis ir plotis buvo apie vieną metrą. Kompaktiškesnės servetėlės pirmą kartą pasirodė Prancūzijoje, valdant Liudvikui XIV.  Popierinės servetėlės išrastos Amerikoje 1930 m.

 

Apie taures ir stiklines

Yra žinoma, kad stiklas dar 35000 m. pr. Kr. buvo gamintas Mesopotamijoje, tačiau tik XI a. Anglijoje pradėtos gaminti pirmosios stiklinės ir taurės.

 

Apie arbatinius šaukštelius

XVII a. karalienė Ona, negalėdama išmaišyti arbatos, įsakė pagaminti mažutėlius šaukštus.

 

Apie peilius

Yra žinoma, kad tai yra pirmasis žmonijos įrankis, kuris buvo pritaikytas valgyti. Senovėje peiliu buvo atliekama beveik viskas: pradedant medžiokle, ir baigiant dantų krapštymu.

 

Dauguma virtuvės indų ir įrankių nuėjo gan ilgą kelią, kol pasirodė būtent tokie, kuriuos esame pratę naudoti šias laikais. Ir šiuo metu galime džiaugtis labai patogiais valgymo įrankiais ir indais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *